4 تیر , 1396

راهی ساده برای اینکه حمام کردن و آب بازی را از یک مشکل به بازی تبدیل کنید.

من هم مثل بیشتر مادرها, وقتی که باردار بودم تصور می کردم با کودکم اوقات خوبی را در حمام سپری خواهم کرد. زمانی را که در کودکی در حمام خانه حباب درست می کردیم و با کف بازی می خندیدیم را به یاد می آوردم و دلم می خواست همه این لحظات را با کودک خودم داشته باشم.
ولی بعد ازاینکه پسرم به دنیا امد , همین که بتوانم اونو توی یک وان حمام بزرگ بشورم به اندازه کافی برای من سخت بود و دیگه کار دیگه ای انجام نمی دادم . کم کم متوجه شدم که زمان حمام کردن برای ما به شدت استرس آور و گیج کننده است.
همانطور که بین بچه های دارای مشکل پردازش حسی رایجه, پسر من هم به حمام شدن واکنش شدیدی نشان می داد. بیشتر اوقات اینطور بود که به شدت گریه می کرد و یا با من درگیر می شد تا اجازه نده بشورمش و در مواقعی دیگه چنان از این کار لذت می برد و هیجان زده می شد که من نمی دونستم که چه جوری باید ازش مراقب کنم تا اتفاقی براش نیفته. کلی ( پسرم) یهو شروع می کرد به بالا و پایین پریدن,جیغ کشیدن و دست هایش را بهم کوبیدن و من به شدت تلاش می کردم تا بتونم بدن لیز اونو ثابت نگه دارم.
بعد از اینکه کارمون تو حموم تموم می شد و من اونو با حوله خشک می کردم, کولی محکم من و در آغوش می گرفت و فشار میداد و من فقط با خودم فکر می کردم که این بچه چش شده ؟ چرا نمی تونه توی وان حموم آروم بگیره ؟

من شروع کردم به خواندن درباره حساسیت های حسی برای اینکه بفهمم چه محرک های بیرونی باعث میشن تا کودک من تحت تاثیر قرار بگیره و من در این مورد چیکار میتونم بکنم.

مشکلات حسی میتونن زمان حمام کردن و برای کودکی که مشکل حسی داره, به تجربه سختی تبدیل کنن. آب داغ, حباب های کفی,صابون لیز و بوی شامپو محرک های لمسی برای کودک هستند و همچنین صدای ریختن و چلب چلوپ آب روی سرامیک های حموم و کاشی ها و وان همگی کلی محرک ها حسی بیرونی را در یک زمان به کودک وارد می کنند.
کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی , مغزی دارند که قادر نیست همه این اتفاقات و محرک ها رو به یک باره طبقه بندی کنه و بفهمه که چه اتفاقی داره میفته.
تجربه این حس ها با این شدت و کیفیت میتونه باعث بشه تا اونا در پردازشش به مشکل بخورن و نتیجه این اتفاق چیه ؟
کودک دچار به هم ریختگی میشه و با ترس و مقاومت به محیط اطرافش پاسخ می ده.

خوشبختانه راه هایی وجود دارن که میتونن به بچه ها کمک کنن تا با محرک های داخل حمام کنار بیان و بتونن لحظاه های خوبی داشته باشن و بتونن بدون ترس و اضطراب حمام کنن.

برای کمک به کودکتان دستورالعمل های زیر را بخوانید

اول فکر کنید که یک حوضچه آب گرم برای کودکتان بسازید : تغییر محیط حمام میتونه باعث آرام شدن کودک شما بشه. نور حمام تان را کم کنید. از نور های خیلی کم استفاده کنید یا اینکه کلا چراغ ها را خاموش کنید و بذارید نور اتاق یا نور طبیعی از پنجره توی حمام بتابه.
از آروماتراپی (رایحه درمانی) استفاده کنید و بگذارید تا بوی روغن ها و رایحه هایی که برای کودکتان خوشایند است فضا را پر کند. بفهمید که کودکتان برای آرامش بیشتر به چه چیزی هایی نیاز داره و چی باعث میشه تا حال بهتری داشته باشه. می تونید از خودش هم سوال کنید.

مراقبت از گوش های حساس ( حساسیت شنیداری کودک ) : از فوم, حوله,پرده و هرچیز دیگه ای که دم دست دارید استفاده کنید تا بتوانید همه سطوح حمام که میتونن ایجاد صدا کنند را با اونا بپوشونید و میزان سرو صدای داخل حمام و به حداقل برسونید.
اگر براتون امکان داره لگن و یا وان را قبل از اینکه کودک داخل حمام بیاید پر کنید تا صدای آب اذیتش نکنه و بهم ریخته نشه. اکویی که داخل حمام اتفاق می افته میتونه بدترین نوع تحریک حسی برای کودک باشه پس تا جایی که می تونید جلوی آن را بگیرید.

قبل از حمام کار سنگین به او بدهید : کار سنگین مثل هل دادن و لوله کردن فرش, بالا و پایین رفتن از پله, این نوع کارها میتونه باعث آرامش کودک قبل از حمام رفتن بشه. بغل کردن هم گزینه خوبیه. کارهایی که بتونن بچه را برای تحمل تحریک های حسی غیرقابل اجتناب مثل شامپو روی سر ریختن آماده کنه.

به کودکتان حس کنترل محیط و پیش بینی بدهید : بچه هایی که مشکلات حسی دارن اگر بدانند که محیطشان قابل پیش بینیه و میتونند کنترلش کنن و قرار نیست با اتفاقات غیرمنتظره روبه رو بشن دچار به هم ریختگی و اضطراب نخواهند شد. به کودکتان بگید که در هر مرحله در حمام قراره چه اتفاقی رخ بدهد. میتونید با عکس و تصویر و یا نوشته این کار رو انجام بدهید و هر مرحله را برای کودکتان شرح بدهید. اینکه قراره بعد چه اتفاقی بیفته بچه را به شدت آرام نگه می داره.
حتی میتونید بهش حق انتخاب بدید تا احساس کنترل بیشتری پیداکنه برای مثال دوتا شامپو رو جلوش بذارید تا اونی که رایحه اش براش خوش تره رو انتخاب کنه. حواستون باشه تا تعداد انتخاب ها کم باشه و بیشتر از دو یا سه تا نشه.

اسباب بازی هایی را که کودکتان دوست دارد و باآنها درگیر می شود را بهش ارائه کنید : بیشتر بچه ها بازی های علت و معلولی مثل اسباب بازی هایی بادی که میتونن اونا را داخل آب کنن را دوست دارند. فنجون, ظرف و ظروف و قیف های مختلفی و آماده کنید و بهشون بدید تا با اونا توی حمام بازی کنن. تلاش کنید تا بازی ها و اسباب بازی های مختلف کودکتان و با کشف حس های مختلف روی پوستش آشنا کنید.

در هنگام شست و شو به کودکتان حس امنیت بدهید : عقب گرفتن سر برای شستن موها میتونه به کودک حس ناامنی بده و باعث به هم ریختگیش بشه. شما میتونید این کا رو با نشوندن اون و درحالی که چشمانش بازه انجام بدید و آرام آرام روی سرش آب بریزید.

به تغییر زمانی که کودک را به حموم می برید فکر کنید : اگر قبل از خواب اونو حموم میبردید و باعث تحریک بیشترش می شد میتونید زماانش رو تغییر بدید و زودتر این کار رو انجام بدید. با توجه به کودکتان زمان خاصی و در نظر بگیرید.

دما ی حمام را در بهترین حالت نگه دارید دماایی که شما فکر می کنید خیلی داغ یا خیلی سرده می تونه دمای مناسب برای کود تان باشه. در ابتدا با آب ولرم شروع کنید تا بفهمید اگر کودکتان احساس ناراحتی می کند آن را کم کم تغییر دهید.

بهترین حالت و شرایط و پیدا کتید و روی اون کار کنید : کودکان دارای اختلالات پردازش حسی که دارای اتیسم نیز هستند از کودکی به کودک دیگر با هم متفائتند. چیزی که برای یککودک خوب است ممکنه برای دیگری کاربردی نداشته باشد. از تجربیاتتون استفاده کنید و با کودکتان حرف بزنید و بهترین حالتی را که میتونه در حمام احساس آرامش کند را پیدا کنید.

نویسنده : نانسی پسکه

منبع : autism parent magazin

ترجمه : تیم ترجمه اتیسم آگاهی

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

نظرات كاربران

  1. بک لینک گفت:

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *