29 بهمن , 1396

تئوری ذهن برای کودکانی که دارای تاخیر در رشد کلامی هستند

اگر شما هم کودکی داشته باشید که دچار تاخیر در رشد کلامی باشد ممکن است برای کمک به او همراه با گفتار درمان تان این روش ها را انجام داده باشید :

1- درک و استفاده از لغات جدید
2-ساخت و تشکیل جمله
3-استفاده از دستور زبان مناسب

این ها اهداف رایجی هستند که برای کمک به کودکان دارای تاخیر کلامی استفاده می شود.

اما محققان کشف کردند که منطقه جدیدی وجود دارد که نیاز به توجه بیشتری دارد, این منطقه جایی است که اغلب در درمان ها نادیده گرفته شده. محققان دریافته اند کودکانی که دارای تاخیر در رشد کلامی هستند اغلب در تئوری ذهن مشکل دارند.

تئوری ذهن چیست ؟

تئوری ذهن توانایی توصیف حالات ذهنی ( مثل باورها ، نیات ، تمایلات ، آرزوها و غیره ) برای خود و دیگران است . یعنی فرد بتواند اولا حالات درونی خود را تشخیص دهد و ثانیا حالات درونیدیگران را و همچنین درک اینکه دیگران حالات ذهنی دارند که با حالات من متفاوت است .

اینکه در مورد یک موضوع یکسان برداشت های متفاوتی وجود دارد. در واقع به نوعی توانایی ذهن خوانی است . از این رو عدم توانایی آن را کور ذهنی می نامند. تئوری ذهن همچنین توانایی استفاده از این حالات ذهنی است جهت پیش بینی و تبیین رفتار دیگران . طبیعی است که اگر ما نتوانیم بفهمیم که در ذهن طرف مقابل مان چه می گذرد نمی توانیم رفتارهای بعدی او را پیش بینی کنیم یا تبیین و توضیحی برای رفتار او داشته باشیم . .

اصطلاح تئوری ذهن برای اولین بار توسط پریماک و وودراف (۱۹۷۸) مطرح گردید تا به بررسی این فرضیه بپردازد که آیا میمونها برای درک، تبیین و پیش‌بینی رفتار، قادر به نسبت دادن حالات ذهنی (مثل تمایلات، باورها و نیات) هستند.پریماک و ودراف مدعی ‌شدند که احتمالاً میمونهادارای یک تئوری ذهن ابتدایی هستند.

انسانها با این درک و توانایی به دنیا نمی‌آیند بلکه بین سنین سه تا چهارسالگی  به بعد این توانایی در آنها رشد می‌کند  . همه ما شاهد بودیم که کودکان زیر ۳ سال وقتی قایم باشک بازی می کنند موقع قایم شدن دستشان را روی چشمشان می گذارند ‏و تصور می کنند که چون خودشان ما را نمی بینند ‎‏، ما هم آنها را نمی بینیم . این یک مثال کوچک است از تفاوت ذهنیت ما و آنها .

اما در کودکان دارای اوتیسم رشد این توانایی به تاخیر می افتد یا به وجود نمی آید . البته ابن افراد در بعضی از تستهای تئوری ذهن  موفق شده اند .

ظرفیت کودکان برای اسناد حالات ذهنی مانند، باورها، آرزوها و تمایلات به خود و دیگران به احساس و پیش بینی رفتار کمک می کند، و اینها نیز به انتقال مفاهیم رفتار اجتماعی منتهی می شوند. به همین دلیل کمک به رشد آن برای آنها بسیار ضروری است .

نظریه ذهن به این اندیشه برمی گردد که خیلی از افراد اتیستیک ، نمی توانند به این درک برسند که دیگران برنامه ها ، افکار و نقطه نظرهای خاص خودشان را دارند. به عبارت دیگر به نظر میرسد که آنها در درک باورها ، نگرش ها و هیجانات دیگران مشکل دارند.

بیشتر فعالیت ها برای آزمودن نظریه ذهن برای کودکان عادی و عقب مانده ذهنی مورد استفاده قرار گرفتند و نظریه ذهن برای افراد اتیستیک ، همچنان به صورت یک پدیده بی همتا در نظر گرفته می شود.

افراد اتیستیک به سختی می توانند درک کنند که دیگران مطلبی را نمی دانند ، به خصوص تحمل این نکته برای اتیستیک هایی با توانایی بالا بسیار دشوار است. اینان وقتی سوالی از فردی می پرسند و فرد پاسخش را نمی داند ، به شدت آشفته و ناراحت می شوند.

چون آنها درک و فهمی از تفاوت دیدگاه های خود با دیگران را ندارند، در ارتباطات اجتماعی خود دچار مشکل می شوند. افراد اتیستیک قدرت پیش بینی رفتار دیگران در موقعیت های مختلف را ندارند.

به علاوه آنها ممکن است در فهم این نکته که همشیرها و همکلاسی هایش افکار و هیجانات مختص خود را دارند نیز دچار مشکل هستند.

این یک دید خودمحورانه به جهان است.

در نظریه ذهن چیزی به عنوان حس برتری افراد اتیستیک نسبت به دیگران مطرح نشده است.

یک سوال حیاتی که باید پرسیده شود این است که :

چگونه می توان به یک فرد مبتلا به اتیسم آموزش داد تا احساسات و افکار دیگران را بفهمد؟

یک روش برای آموزش این موضوع به کودکان و نوجوانان اتیستیک “داستان های اجتماعی ” است که توسط کارل گری مطرح شد.

این داستان های کوتاه، سناریو های مختلفی دارند که به مبتلایان به اختلالات طیف اتیسم این اجازه را میدهد تا خود و دیگران را بهتر بشناسند.

این داستان ها می توانند آنها را تحریک کنند تا با انگیزه بیشتری سوالاتی درباره دیگران بپرسند و در نهایت به این نتیجه برسند که افراد مختلف ، افکار و هیجانات مختلفی در موقعیت های گوناگون دارند.

 

منبع : www.autism.com

تیم ترجمه اتیسم آگاهی

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *