3 دی , 1396

برای تقویت توان توجه کودک می توان فعالیتهای زیر را انجام داد :

 

• بادکنک بازی

– بادکنکها را باد کنید و بعد بدون آ نکه ته آ نها را گره بزنید رهایشان کنید.این کار باعث ایجاد صدای جالب توجهی می شود. باز این کار را انجام دهیدو سعی کنید که بادکنک رها شده را بگیرید.

– بادکنک های باد کرده را بپیچانید و از آن ها اشکال مختلف بسازید و رویشان صورتکهای مختلف بکشید. بهتر است که از یک بادکنک شروع کنید زیرا تعداد زیاد آن می تواند باعث پریشانی و اختلال در توجه فرزندتان نشود.

– می توانید درون بادکنک آب بریزید که آن را سنگین تر می کند یا با استفاده از روزنامه ی خیس خورده روی بادکنک ماسک درست کنید و پس از آن در صورت علاقه ی کودک، رنگشان کنید.

-با ریختن آرد در درون بادکنک با استفاده از قیف می توان اسباب بازی ای انعطاف پذیر که به راحتی شکل های مختلف به خود می گیرد بسازید.

– خلاقیت به خرج دهید و کارهای دیگری را که می شود با استفاده از بادکنک برای جلب توجه فرزندتان انجام دهید کشف کنید .

 

توجه:هرگز فرزندتان را با یک بادکنک و بدون نظارت تنها نگذارید، زیرا ممکن است با در دهان گذاشتن و قورت دادن آن خطری جدی برای سلامتی خود ایجاد کند.

 

  • استفاده از ظروف و کاسه های خالی ماست، بستنی و سایر مواد در اندازه و رنگ های مختلف

خلاقیت به خرج دهید و کارهای مختلفی با این وسایل در دسترس و ارزان قیمت انجام دهید. با استفاده از این وسایل که اغلب در رنگها و اندازه های مختلف ساخته می شوند، می توان چیزهایی مختلف ساخت.

برای نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– ساخت خانه در اندازه های مختلف

– قرار دادن اشیاء کوچک در درون آ نها برای انجام بازی بگرد و پیدا کن به منظور افزایش توجه و تقویت حافظه.

– می توان اشیاء همرنگ با آن ها را یافت و در درون آن ها قرار داد تا از این طریق ، همسانی و ارتباط رنگ ها با یکدیگر تقویت شوند.

– در زمان حمام کردن کودک با آ نها در حمام، بازی کرد و با استفاده از شیء سنگینی که در درون آن قرار داده می شود (مثلا سنگ) کاری کرد که تعدادی به زیر آب بروند و تعدادی روی آب بمانند.

– با استفاده از آ نها می توان در هنگام ماسه بازی قلعه ساخت. می توان آ نها را به راحتی شست و تمیز کرد و یا در جاهای مختلف خانه پنهان کرد و بازی بگرد و پیدا کن دیگری ترتیب داد .

 

  • مهره های رنگی و یا قرقره های خالی نخ

می توان از این مهره ها و یا قرقره های خالی و رنگ شده گردنبند، دستبند و یا آویزهای مختلف ساخت. می توان آن ها را بر اساس رنگ، شکل و یا اندازه تقسیم بندی کرد. می توان آ نها را درون شیشه های خالی مربا ریخت و تکان داد. می توان از آنها الگو های تکراری ترتیب داد، مثلا قرمز و آبی و باز قرمز و آبی و باز هم قرمز و آبی. می توان آن ها را در جیب گذاشت و پنهان کرد و از کودک خواست تا آنها را پیدا کند.

 

توجهمهر هها و مواد رنگی و جذاب کوچک جزو مواردی هستند که احتمال دارد فرزندتان آ نها را قورت دهد. بنابراین هی چگاه بدون نظارت و حضور خود و یا شخص دیگر از مهر هها استفاده نکنید و اجازه ندهید که فرزندتان بدون نظارت با مهره ها بازی کند .

 

 

  • بازی های لمسی با استفاده از کیسه و جعبه

اسباب بازی مورد علاقه ی فرزندتان را در درون جعبه و یا کیسه ای که آماده کرده اید بگذارید. به آرامی در جعبه و یا سر کیسه را باز کنید و از فرزندتان بخواهید دستش را در درون جعبه یا کیسه کرده و اسباب بازی مورد علاقه اش را لمس کند و سپس آن را بیرون آورده و با آن بازی کند.

اشیاء مورد علاقه می تواند موارد زیر باشد :

یک تیله، یک مهره ی رنگی که کودک دوست دارد، یک عروسک دستکشی، یک عروسک شنی یا کیسه ی کوچک شنی، خمیر بازی و یا یک خوردنی مورد علاقه ی کودک مانند سیب، شکلات و یا آب نبات .

هر مورد را همراه با کودک خود کشف کنید و همراه با وی از این کشفیات اظهار هیجان کنید. اظهار هیجان باید بی صدا و با استفاده از حرکات بزر گنمایی شده ی صورت انجام گیرد. این کار هم زمان باعث می شود کودک به چهره ی شما نیز توجه کند.

 

برای تقویت توانایی توجه کودکتان این فعالیت ها را انجام دهید :

 

– لگو بازی

– حل کردن پازل های مختلف از ساده به دشوار

– جعبه هايی با سوراخ و یا شکافی برای انداختن اشیاء در درون آن

– کتاب مصور و آواز و شعر

– نقاشی کردن(با استفاده از انگشت، دست، بر روی مواردی مانند تخته ی سفید، تخته ی مغناطیسی و با استفاده از گچ و ماژیک و یا مداد شمعی و یا مداد رنگی و هر چیزی که بتواند اثری از خود به جا بگذارد) .

 

 

منبع : افزایش ارتباط و تعامل ، دکتر سید علی صمدی ، انتشارات سازمان بهزیستی

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *