24 بهمن , 1396

 

این مسئله تعجب آور نیست که برای یک کودک اتیستیک ، وقت دندانپزشکی ، با چالش های زیادی روبرو است.حساسیت های حسی بیش از حد،حس بویایی قوی،صداهای بلند،ابزارهای تیز،ناآشنایی با محیط ،غیر پیش بینی بودن مدت زمان فرآیند دندانپزشکی و … از جمله عواملی هستند که باعث سخت تر شدن این پروسه برای کودکان اتیستیک می شود.

آماده سازی:
با توجه به تجارب منفی گذشته ، والدین و مراقب ها از گفتن تاریخ و زمان دندانپزشکی حتی تا همان لحظه ورود به مطب خودداری می کنند. اما برای تغییر الگوی رفتاری، لازم است هر چه زودتر فرد را آگاه و در او آمادگی ایجاد کرد.اگر این اولین ملاقات کودک یا نوجوان اتیستیک با دندانپزشک است، بهتر است قبلا از ساختمان مطب دیدن کنید و با دندانپزشک و منشی قبل از شروع دوره درمانی، ملاقات داشته باشید. شما حتی می توانید ابزار دندانپزشکی را به کودک نشان دهید و به کمک دندانپزشک نحوه کار هر یک را توضیح دهید. این مهم است که قبل از هر اقدامی دندانپزشک و تیم همراهش را در جریان مشکل کودک خود قرار دهید.

داستان های اجتماعی:

داستان های اجتماعی یک راه بسیار موثر برای دادن اطلاعات مهم درباره فعالیت مورد نظر و دلیل مراجعه به دندانپزشک است. به عنوان مثال چه اتفاقی در مطب دندان پزشکی می افتد و یا اینکه چرا ما نیاز داریم تا معاینه شویم.

کتاب های داستان:

تعداد زیادی داستان با شخصیت های جذاب و آموزنده وجود دارند که مضمونشان دندانپزشکی است این کتاب ها شما را در این راستا کمک می کنند.

فرآیند دندانپزشکی را قطعه قطعه کنید:

شما می توانید از راهنما های دیداری استفاده بکنید، که گام های مختلف را نشان می دهد. این کار به فرد کمک می کند تا بداند که چه اتفاقی بعد از این مرحله قرار است بیفتد و چه زمانی مراحل به پایان می رسد. شما حتی می توانید از تصاویر پاداشی و تقویت کننده ها بعد از هر گام استفاده کنید.

زمان سنج ها:

از زمان سنج های دیداری یا شنیداری استفاده کنید تا فرد بداند که این فرآیند یک نقطه پایان دارد. مانند آلارم گوشی همراه یا ساعت زنگدار و … .

تسلی دهنده ها:

به فرد اجازه دهید تا برخی کارهای تسلی بخش را حین فرآیند دندانپزشکی انجام دهد. مثل گوش دادن موسیقی با هدفون و یا به همراه داشتن عروسک مورد علاقه و … .

مسکّن ها:

برای برخی ، ملاقات با یک دندانپزشک به قدری استرس آور است که برای آرام شدن نیاز به داروهای مسکّن دارند. در این خصوص با پزشک معالج فرد مشورت کنید.

منبع : www.autism.org.uk
تیم ترجمه اتیسم آگاهی

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *