16 فروردین , 1397

درصد اندکی از کودکان مبتلا به اتیسم ، کمتر از 10 درصد، اختلال های توامان دارند که نقش علی در بروز اتیسم شان محسوب می شود. حدود 20 تا 30 درصد افراد مبتلا به اتیسم، دچار صرع نیز هستند.
برخلاف مبتلایان به عقب ماندگی ذهنی که در آنها صرع غالبا در سنین پایین تر شروع می شود، آغاز صرع در افراد مبتلا به اتیسم، به طور عمده و به گونه ای نسبتا بالا، در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی است. در کودکان خردسال که مبتلا به اتیسم هستند، اگر صرع در سال های پیش دبستانی رخ دهد، عقب ماندگی عمیقی نیز به احتمال زیاد با آن توام خواهد بود. اما جدا از همایندی صرع با عقب ماندگی، خطر صرع در کودکان مبتلا به اتیسم، ارتباط زیادی با هوشبهر ندارد.
کودکان مبتلا به اتیسم را معمولا با ظاهر جسمانی بهنجار یا جذاب توصیف می کنند. روشن است که این کودکان انحرافات جسمی مشهودی را که غالبا با عقب ماندگی ذهنی همراه است، نشان نمی دهند.
کودکان اتیسم ممکن است نابهنجاری های جسمانی جزئی، اما مشخصی نظیر عدم تقارن چهره ای داشته باشند. این نابهنجاری های جزئی حاکی از تاثیر عوامل قبل از تولد هستند، اما با اینکه کودکان اتیسم در معرض خطر بیشتری از لحاظ نابهنجاری ها هستند، موارد مزبور، در سایر اختلال های رشدی نیز دیده می شوند.
کانر در همان توصیف اولیه خویش یادآور شد که از هر یازده کودک، پنج نفر سرهای نسبتا بزرگی دارند. این مشاهده با گزارش های جدید تر مبنی بر اینکه 20درصد از افراد مبتلا به اتیسم دارای سری بزرگتر از حد بهنجار هستند و لذا در 3 درصد بالای جمعیت کلی قرار می گیرند، مطابقت دارد.
این ویژگی موجب تفکیک کودکان اتیسم از مبتلایان به عقب ماندگی ذهنی، اختلال زبان و بیش فعالی و نقص توجه می شود. جالب اینکه، تحقیق اخیر نشان داده که اندازه سر کودکان مبتلا به اتیسم به هنگام تولد کوچکتر از اندازه سر بهنجار است ولی در طی 12 ماه اول زندگی به تدریج رشد می کند به طوری که اندازه سر آنها در سنین بعدی بزرگتر از حد بهنجار می شود.
هنوز معلوم نیست که آیا آن دسته از کودکان اتیسمی که سرهایشان بزرگتر از حد بهنجار است، با سایر کودکان مبتلا به اتیسم فرق دارند یا خیر، هرچند تا به امروز یافته ها حاکی از آن است که بین آنها فرقی نیست.

منبع: Autismcanada.org

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *