6 خرداد , 1397

 

دکتر محمدتقی جغتایی، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی افزود: هدف از اجرای این برنامه، تکمیل چرخه غربالگری کودکان اتیسم است. بخشی از این چرخه شامل کودکان در سن مهدکودک است که از سوی بهزیستی اجرا می شود و بخش دیگر آن شامل کودکان در سن مدرسه است که با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی، غربالگری و شناسایی این کودکان انجام می شود.

رئیس مرکز تحقیقاتی سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: قرار است غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اتیسم از 18 ماهگی نیز در شبکه های بهداشتی وزارت بهداشت انجام شود.

وی ادامه داد: این غربالگری از طریق آزمونی که طراحی و بومی شده، انجام می شود. تمام کودکان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی از طریق این آزمون غربالگری می شوند و کودکان مشکوک به اتیسم به مراکز پزشکی و تخصصی ارجاع داده می شوند.

جغتایی اظهار داشت: این برنامه، کار مشترکی با سازمان بهزیستی کشور است و بعد از تشخیص اتیسم در کودکان، خدمات توانبخشی، اجتماعی و حرفه ای از سوی بهزیستی ارائه می شود. تاکنون هفت تا هشت هزار کودک مبتلا به اتیسم در کشور شناسایی شده اند.

جغتایی تصریح کرد: پیش بینی این است که حدود 30 هزار کودک زیر پنج سال مبتلا به اتیسم در کشور قابل شناسایی باشد چرا که برآورد می شود از هر 250 کودک، یک کودک مبتلا به اتیسم قابل شناسایی است و با توجه به یک میلیون و 500 هزار تولد در هر سال، حدود 30 هزار کودک مبتلا به اتیسم در هر سال باید شناسایی شود.

تشخیص اتیسم در بدو تولد امکانپذیر نیست. چون مشکلات کودکان مبتلا به اتیسم، اجتماعی شناختی است و زمانی قابل شناسایی و تشخیص است که کودکان میزان رشد شاخص های سلامت اجتماعی و شناختی خود را بروز دهند.اتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود.

منبع: irna.ir

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *