20 تیر , 1397

سه ویژگی اصلی رفتاری اتیسم عبارتند از: نابهنجاری های اجتماعی، نا بهنجاری های زبانی و ارتباطی و الگوهای محدود در رفتار و علایق.
نحوه رفتار بسیاری از کودکان اتیسم نامانوس، غیر عادی و معمولا گیج کننده است. ممکن است با شوق و ذوق مجذوب صدای چرخ یک ماشین اسباب بازی شوند اما اگر کسی بکوشد با بهانه کردن همین اسباب بازی به آن ها نزدیک شود به او توجهی نشان نمی دهد و یا بر سر همین موضوع قشقرق راه می اندازد.
این کودکان ممکن است گاهی چنان به شما نگاه کنند که گویی شما یک جام شیشه ای هستید، اما گاهی نیز مستقیما به شما نگاه می کنند و بازویتان را می کشند تا آنچه را می خواهند برایشان انجام دهید. وقتی با کودک اتیستیک صحبت می کنید، طوری رفتار می کند که انگار ناشنواست، اما بعد با شنیدن صدای خفیف یا آهسته مچاله کردن کاغذ یک شکلات که از اتاق دیگری می آید به سمت آن جلب می شود.
بسیاری از کودکان اتیسم از چیزهایی که صدا دارند، مثل صدای آبی که می ریزد، صدای تاب، صدای آسانسور، صدای اسباب بازی های برقی یا حتی باد، به شدت می ترسند یا از آنها می گریزند. یکی از این کودکان به قدری از جاروبرقی می ترسید به مکان های نزدیک گنجه ای که جاروبرقی را در آنجا می گذاشتند، نزدیک نمی شد. وقتی جاروبرقی روشن می شد به سمت گاراژ فرار می کرد و گوش هایش را با دستان خود می گرفت. اما همین کودک به صدای ماشین هایی که از کنارش در یک بزرگراه خطرناک با سروصدا رد می شدند، بی اعتنا بود.
با اینکه کودکان مبتلا به اتیسم از چیزهای زیادی می ترسند، اما رابطه شان با سایر اشیا و فعالیت ها خوب است و همه فکر و ذکرشان آنهاست. مثلا پنکه روشن، چراغ چشمک زن و غیره. این کودکان اغلب به اشیای عجیب و غریب مثل یک تکه سنباده، ریسمان و یا کش علاقه نشان می دهند.
اگر یک صندلی از جای همیشگی خود در اتاق جابه جا شود، اگر زرافه عروسکی بین عروسک و خرس عروسکی روی تخت قرار نداشته باشد و یا اگر روی دستگاه CD دیسک مورد علاقه او نباشد، ممکن است کودک مبتلا به اتیسم سر دیگران جیغ بکشد، به آنها لگد بزند و یا آنکه به آنها حمله کند. امکان دارد که آنها ساعت های متمادی در کنج اتاقشان مشغول بازی باشند. فعالیت های قالبی یا تکراری از خود نشان دهند، مثل تکان خوردن، ردیف کردن اشیا، بریدن کاغذ برای ساختن کاغذ رنگی و یا تکان دادن دست و یا انگشتان در حین ورق زدن مجله ها بدون آنکه حتی نگاهی به تصویرهای آن انداخته باشند.
این کودکان به جای دیدن کل تصویر، بیشتر جذب یک رویداد یا شی کوچک می شوند مثلا یک نقطه ریز روی پیراهنشان، برخلاف ما که در جنگل تنومندی درختان نظر ما را جلب می کنند، کودک مبتلا به اتیسم احتمالا جذب یک برگ سوزنی کاج می شوند.

اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *