29 فروردین , 1396

در اکثر مواقع کودکان مبتلا به اوتیسم با تغییرات، میانه ی خوبی ندارند. آنها دوست دارند همه چیز ثابت باشد و تغییری در آنها ایجاد نشود. اگر چیز جدیدی وجود نداشته باشد لازم نیست آنها منتظر حوادثی باشند که از قبل پیش بینی نشده بوده است. وقتی همه چیز ثابت باشد آنها می دانند باید بعد از این مرحله (اتفاق) منتظر چه چیزی باشند و یا چه برخوردی داشته باشند. بعضی از این کودکان چند ساعت زمان صرف می کنند تا تمام اسباب بازی هایشان را به ترتیب در یک خط مرتب کنند. بعضی والدین نیز گزارش کردند که وقتی مبلمان منزل را جابجا کردند فرزندشان مجدد آنها را به حالت قبل برگردانده است.

حال فرض کنید شما شخصیتی دارید که در مقابل تغییر ایستادگی می کنید و در واقع از تغییر می ترسید. بعد ناگهان متوجه می شوید یک اتفاق ترسناک در حال وقوع است؛ بدن شما در حال تغییر است و شما هیچ کنترلی بر آن ندارید. از این بدتر زمانی است که کسی از قبل به شما چیزی در مورد این تغییر نگفته باشد.

پسران در این دوران متوجه می شوند که موهای روی پایشان بلندتر و ضخیم تر شده است و در قسمت هایی از بدنشان که قبلا مویی نداشته مو روییده است.

بعد از آن متوجه می شوند که سیبک گلویشان بزرگتر و برجسته تر شده و صدایشان تغییر کرده است. تغییرات به همین جا ختم نمی شود.

تغییرات جدیدی در ناحیه تناسلی او رخ می دهد ، آلت تناسلی سفت تر می شود و گاهی مایعی از آن خارج می شود. خیلی عجیب است، اینطور نیست؟!

برای دختران هم کم و بیش چنین حالتی پیش می آید. به این فکر کنید که بدن یک دختر در دوران بلوغ چقدر تغییر می کند. حالا تصور کنید برای کسی که تغییرات را دوست ندارد چه اتفاق ترسناکی است. بخصوص بعد از اینکه عادت ماهانه شروع می شود. اگر از قبل کسی در این مورد به او توضیح نداده باشد به نحوی که برای او قابل فهم باشد، دوران بسیار سختی را سپری خواهد کرد تا بالغ شود.

دوران بلوغ برای اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم ترسناک است و والدین وظیفه ی دشواری بر عهده دارند تا تغییرات این دوران را قبل از شروع بلوغ به بهترین شکل برای فرزندشان توضیح بدهند.

 

نکاتی که ممکن است در این زمینه به شما کمک کند:

 • بهتر است قبل از اینکه فرزندتان به دوران بلوغ برسد تغییراتی که قرار است برایش اتفاق بیفتد را به او توضیح بدهید. دوران بلوغ اصولا برای دختران در سن 9-10 سالگی و برای پسران در سن 10-11 سالگی شروع می شود.
 • برای فرزندتان تغییرات ناشی از بلوغ را هم در دختران و هم در پسران توضیح بدهید، تا وقتی تغییراتی در هم سن و سالانش دید تعجب نکند.
 • عکس افرادی را که دوست دارد و به آنها اعتماد دارد را به او نشان بدهید. مثلا عکس مادر،پدر، خاله و عمو … .سعی کنید از هر فرد عکسهایی در دوران کودکی، بلوغ و بزرگسالی به او نشان بدهید تا متوجه بشود این تغییرات برای همه اتفاق می افتد و همه ی این تغییرات ، تغییرات مثبتی است.
 • مشخصات فیزیکی و کارکرد اعضای بدن پسر ها و همچنین دختران را به او توضیح بدهید تا برای مثال بداند عادت ماهانه برای همه ی دختر ها اتفاق می افتد. اگر فرزند شما دختر است و مبتلا به اوتیسم، شاید ایده ی بدی نباشد که قبل از شروع عادت ماهانه از پد های بهداشتی استفاده کند تا به آن عادت کند و حساسیت های حسی پبدا نکند.
 • می توانبد به کمک ایده هایی که ذکر شد یک کتابچه تصویری تهیه کنید و یا یک موقعیت اجتماعی این چنینی را برای او تعریف کنید.
 • نکته ی مهم و قابل تاکید این است که تغییر برای افرادی که از آن گریزان هستند ترسناک است، اما وقتی در مورد تغییر صحبت کنید و به او نشان بدهید این تغییرات شامل چه اتفاقاتی می باشد همه چیز راحتتر پیش می رود.

 

تیم ترجمه کلینیک دوم آوریل
اين مطلب را به اشتراك بگذاريد
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin

نظرات كاربران

 1. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *